تاریخ شمسی : 1403/3/2 تاریخ میلادی : 5/22/2024
به وب سایت سرمایه های انسانی حسابکاران خوش آمدید
میدان آرژانتین ، خیابان وزرا خیابان ۴ کوچه نادر پلاک ۶ واحد ۱۶
info@Hesabkaran.com

کدینگ حسابداری یکی از موضوعاتی است که در تنظیم رویداد ها و تراکنش های مالی شرکت ها مورد توجه حسابداران قرار می گیرد .  به دسته بندی عمومی و درختی حساب ها کدینگ حسابداری گفته می شود . دسته بندی درختی همانطور که از اسمش پیداست دارای شاخه و زیر شاخه هایی می باشد که در اصطلاح حسابداری به آن کدینگ حسابداری می گویند .

منظور از کدینگ حسابداری چیست ؟

کدینگ حسابداری ( نقش کد حساب ها در حسابداری ) ، یکی از مهم ترین و اصولی ترین بخش سیستم حسابداری و مالی می باشد . در حسابداری به دلیل سهولت در کار ، امکان شناسایی بهتر و سریع تر حساب ها به هریک از حساب کدی را اختصاص می دهند .

کدینگ حسابداری در امر گزارش گیری و تجزیه و تحلیل اطلاعات و گزارش های مالی به کاربران کمک می کند . در نظر داشته باشید که هر چه سطح حساب ها بالاتر باشد سیستم گزارش گیری شفاف تر خواهد بود .

در سیستم حسابداری و مالی برای شناسایی حساب ها کد ها به صورت درختی و پله ای طراحی شده اند ، پله ای و درختی بودن کد ها به دریافت سریع و دقیق اطلاعات و گزارش گیری کمک شایانی می کند .

انواع کدینگ حسابداری

 • کدینگ حفظی

به مخفف کردن کلمات به چند حرف که معنی کلمه مورد نظر را می رساند کدینگ حفظی می گویند . مانند ح.پ ، حساب های پرداختی

 • کدینگ متوالی

در کدینگ متوالی یا کدینگ سریالی ، از اعداد به صورت پی در پی برای انتساب داده ها استفاده می شود .

 • کدینگ سلسله مراتبی

کدینگ سلسله مراتبی به صورت منطقی ، ساختار یافته و تا بی نهایت قابل گسترش می باشد .

 • کدینگ توده ای

کدینگ توده ای یا کدینگ حسابداری توده ای به اعدادی گفته می شود که به یک حساب در یک دوره مالی متوالی اختصاص داده می شود .

 • کدینگ وجهی

کدینگ وجهی مانند یک قرارداد استاندارد به منظور انتساب به داده ها پیاده سازی می شود . در حسابداری یک سری از اعداد وجود دارند که نشان دهنده عنوان های متفاوتی می باشند .

 

طراحی کدینگ حسابداری

طراحی یک نقشه برای ساختمان تقریبا همانند حسابداری می ماند ، اگر طراحی نقشه برای ساخت یک ساختمان ضعیف باشد درنتیجه ساختمان کاربری ضعیفی خواهد داشت . اما اگر نقشه خوبی طراحی کنید ، ساختمان به راحتی پاسخگوی نیازهای شما خواهد بود .

در حسابداری تمامی اطلاعات جمع آوری و طبقه بندی می شوند ، به کمک خلاصه کردن اطلاعات می توان گزارش های مالی و صورت های حسابداری را براحتی تهیه نمود . چیدمان صحیح اطلاعات برای کارکرد درست یک موسسه حسابداری و رسیدن به اهداف مورد نظر بسیار اهمیت دارد . با توجه به توضیحی که در رابطه با علم حسابداری ذکر شد با استفاده از کدینگ حسابداری می توانید اطلاعات را براحتی ثبت ، طبقه بندی و خلاصه نمایید .

کد دهی در سیستم کدینگ حسابداری به این صورت می باشد که الویت کدها و در واقع کدهای کوچک تر به حساب های مهم تری که به پول نزدیک هستند داده می شود و بعد به حساب های سود و زیان و در مرحله آخر حساب هایی که اهمیت کمتری دارند کد گذاری خواهند شد .

در طبقه بندی و ثبت اطلاعات مالی ، طراحی سیستم کدینگ حسابداری حائز اهمیت می باشد . اگر این سیستم با دقت و به درستی طراحی شود بسیاری از مشکلات مالی و حسابداری رفع خواهد شد و هم چنین خطاهای انسانی کاهش پیدا می کنند .

شرکت ها و سازمان های مختلف می توانند با استخدام حسابدار خبره و یا با مراجعه به موسسات خدمات مالی و حسابداری برای طراحی سیستم کدینگ حسابداری از آن ها کمک بگیرند .

در تنظیم کدینگ حسابداری چه مواردی باید رعایت شود ؟

 1. استاندارد های حسابداری
 2. فعالیت شرکت
 3. کنترل های داخلی
 4. گزارشات مورد نیاز ( درون سازمانی ، برون سازمانی )

چرا استفاده از کدینگ حسابداری اهمیت دارد ؟

 • استفاده از سیستم کدینگ حسابداری باعث می شود عملیات های مالی استاندارد شوند و همگی در یک فرمت خاص قرار بگیرند .
 • ثبت رویداد های مالی با سرعت بیشتری انجام می شود .
 • اطلاعات مالی با دقت بیشتری پردازش خواهند شد و در نتیجه خطای انسانی به حداقل می رسد .
 • انجام گزارش های مالی را می توانید با جزئیات تهیه نمایید .
 • به منظور سرمایه گذاری و برآورد دارایی ها تحلیل های مالی بهتر انجام می شود .
همانطور که می دانید کسب اطلاع سریع و به موقع از آخرین اخبار، فراخوان های جذب نیرو و آگهی های استخدامی محلی و کشوری، مهمترین گام در جهت پیدا کردن شغل و استخدام شدن است.
اطلاعات تماس

info@Hesabkaran.com

شنبه تا چهارشنبه 8 صبح الی 5:30 عصر

میدان آرژانتین ، خیابان وزرا
خیابان ۴ کوچه نادر پلاک ۶ واحد ۱۶ 
کليه حقوق اين سايت متعلق به شرکت حسابکاران (سهامی خاص) می‌باشد.       Copyright © 2016 Hesabkaran.com