تاریخ شمسی : 1402/9/19 تاریخ میلادی : 12/10/2023
به وب سایت سرمایه های انسانی حسابکاران خوش آمدید
میدان آرژانتین ، خیابان وزرا خیابان ۴ کوچه نادر پلاک ۶ واحد ۱۶
info@Hesabkaran.com

مدیریت مالی به معنای برنامه ریزی ، سازماندهی ، هدایت و کنترل فعالیت های مالی مانند خرید و استفاده از بودجه شرکت است . این بدین معنی است که اصول مدیریت عمومی را به منابع مالی شرکت بسپارید . مدیریت مالی یکی از مهم ترین جنبه های کسب و کار است. به منظور راه اندازی و یا حتی اجرای یک کسب و کار موفق ، شما نیاز به دانش عالی در حوزه مدیریت مالی خواهید داشت . برای کسب اطلاعات بیشتر به ادامه مطلب مراجعه کنید .

مدیریت مالی چیست ؟

مدیریت مالی یک فعالیت حیاتی در هر سازمان است . این فرآیند برنامه ریزی ، سازماندهی ، کنترل و نظارت بر منابع مالی با هدف دستیابی به اهداف سازمان می باشد . مدیریت مالی یک روش ایده آل برای کنترل فعالیت های مالی سازمان می باشد ، مانند خرید وجوه ، استفاده از وجوه ، حسابداری ، پرداخت ، ارزیابی ریسک و هر چیز دیگر مربوط به امور مالی .

به عبارت دیگر، مدیریت مالی ، استفاده از اصول کلی مدیریت در اموال مالی یک شرکت است. مدیریت مالی مناسب یک سازمان ، کیفیت و خدمات منظم را برای تأمین عملکرد کارآمد فراهم می کند . اگر امور مالی یک سازمان به درستی انجام نشود ، موانعی ایجاد می کند که ممکن است پیامدهای شدیدی بر رشد و توسعه آن ها داشته باشد.

گزینه های متعددی وجود دارد که می توانید برای مدیریت امور مالی خود از آنها استفاده کنید ، به عنوان مثال استخدام یک کارمند تمام وقت ، استخدام حسابدار نیمه وقت یا تمام وقت و یا یک شخص ثالث که تمام فعالیت های مرتبط با امور مالی را برای شما مدیریت کند .

اغلب سازمان ها دارای یک بخش اختصاصی هستند که مسائل مالی شرکت را پیگیری می نمایند . یک مدیر مالی برای مدیریت امور مالی و مدیریت منابع آن در یک شرکت تعیین شده است . تمام تصمیمات مرتبط با امور مالی در این موقعیت گرفته می شود . بسته به مشخصات شرکت ، اداره مالی می تواند چندین نامزد برای تامین نیازهای مختلف شرکت داشته باشد .

مدیریت مالی به برنامه ریزی استراتژیک ، سازماندهی ، هدایت و کنترل شرکت های مالی در یک سازمان یا موسسه اشاره دارد. هم چنین شامل استفاده از اصول مدیریت در انجام امور دارایی های مالی یک سازمان است و نقش مهمی در مدیریت مالی دارد .

اهداف مدیریت مالی چیست ؟

 • نگهداری و تامین منابع مالی برای سازمان
 • کمک به سازمان در برنامه ریزی مالی
 • کمک به سازمان در برنامه ریزی و کسب بودجه
 • بهبود سودآوری سازمان ها
 • تأمین سهام داران سازمان برای بازدهی خوب در سرمایه گذاری
 • استفاده بهینه و کارآمد از وجوه
 • ایجاد فرصت های سرمایه گذاری واقعی و مطمئن برای سرمایه گذاری

عناصر تشکیل دهنده مدیریت مالی چیست ؟

برنامه ریزی مالی :

این فرایند محاسبه میزان سرمایه ای است که توسط یک سازمان مورد نیاز است ، برنامه ریزی مالی شامل اهداف کلیدی خاصی است که عبارتند از :

 • تعیین میزان سرمایه مورد نیاز
 • تعیین سرمایه سازمان و ساختار آن
 • چارچوب سیاست های مالی و مقررات مالی سازمان

کنترل مالی :

یکی از فعالیت های کلیدی در مدیریت مالی ، کنترل مالی است . نقش اصلی کنترل مالی ارزیابی این است که آیا سازمان اهداف خود را برآورده می کند یا نه . کنترل مالی پاسخ به سوالات زیر است :

 • آیا دارایی سازمان به طور صحیح مورد استفاده قرار می گیرد؟
 • آیا دارایی سازمان امن است؟
 • آیا مدیریت مالی به نفع منابع مالی سازمان و ذینفعان اصلی عمل می کند؟

تصمیم گیری های مالی :

تصمیم گیری مالی شامل سرمایه گذاری و تامین مالی در ارتباط با سازمان است . این اداره تصمیم می گیرد که چگونه سازمان باید مالیات را به دست آورد ، آیا باید سهام جدید را به فروش برسانند یا سود سهام چگونه باید توزیع شود ؟

بخش مدیریت مالی هر شرکت توسط یک مدیر مالی اداره می شود . این بخش دارای توابع متعددی است. توابع بخش مدیریت مالی عبارتند از :

 • محاسبه سرمایه مورد نیاز :  مدیر مالی باید مقدار بودجه ای که سازمان نیاز دارد محاسبه کند .
 • شکل گیری ساختار سرمایه : پس از برآورد میزان سرمایه مورد نیاز شرکت، ساختار سرمایه باید تشکیل شود. که شامل تجزیه و تحلیل ارزش سهام در کوتاه مدت و درازمدت است.
 • سرمایه گذاری سرمایه : مدیر مالی باید وجوه سازمان را در سرمایه گذاری های امن و سودآور برای بدست آوردن بازده منظم سرمایه گذاری کند .
 • تخصیص سود : هنگامی که سازمان مقدار خوبی از سود خالص را به دست آورده است، وظیفه مدیر مالی آن است که به طور موثر آن را اختصاص دهد.
 • کنترل مالی : نه تنها مدیر مالی باید برنامه ریزی و سازماندهی برای دست آوردن وجوه داشته باشد ، بلکه باید کنترل و تجزیه و تحلیل امور مالی شرکت را در کوتاه مدت و دراز مدت در دست داشته باشد .
همانطور که می دانید کسب اطلاع سریع و به موقع از آخرین اخبار، فراخوان های جذب نیرو و آگهی های استخدامی محلی و کشوری، مهمترین گام در جهت پیدا کردن شغل و استخدام شدن است.
اطلاعات تماس

info@Hesabkaran.com

شنبه تا چهارشنبه 8 صبح الی 5:30 عصر

میدان آرژانتین ، خیابان وزرا
خیابان ۴ کوچه نادر پلاک ۶ واحد ۱۶ 
کليه حقوق اين سايت متعلق به شرکت حسابکاران (سهامی خاص) می‌باشد.       Copyright © 2016 Hesabkaran.com