تاریخ شمسی : 1402/9/19 تاریخ میلادی : 12/10/2023
به وب سایت سرمایه های انسانی حسابکاران خوش آمدید
میدان آرژانتین ، خیابان وزرا خیابان ۴ کوچه نادر پلاک ۶ واحد ۱۶
info@Hesabkaran.com

به طور کلی ترازنامه مالی گزارشی از بدهی ، دارایی و حقوق صاحبان و سهامداران یک شرکت در زمان مشخص می باشد . این گزارش مبنایی جهت محاسبه نرخ بازگشت و ارزیابی سیستم سرمایه ای شرکت محسوب می شود .ترازنامه در حقیقت صورت مالی است که تصویری از دارایی و میزان سرمایه گذاری صاحبان سرمایه را به نمایش می گذارد . با حسابکاران همراه باشید تا با ترازنامه مالی بیش تر آشنا شویم .

ترازنامه مالی چیست و شامل چه اقلامی می شود ؟

فرمول ثابت ترازنامه مالی به این صورت است که تمام دارایی های در یک طرف معادله و حاصل جمع حقوق صاحبان سرمایه و بدهی ها در طرف دیگر معادله قرار دارد . براساس فرمول ترازنامه جهت پرداخت چیزهایی که یک شرکت خواهان مالکیت آن است ( دارایی ها ) باید یا پول قرض کند ( بدهی ) و یا باید از صاحبان سهام دریافت نماید . دارایی ، بدهی و حقوق سرمایه داران هر کدام ار حساب های کوچکی تشکیل شده اند که مشخصات مالی شرکت را تشریح می کنند .

حساب ها در هر صنعت متفاوت بوده و با توجه به شرایط مختلف و نوع کسب و کار تفاوت هایی دارد .به همین دلیل اکثر مدیران به دنبال خدمات مالیاتی و حسابداری خود هستند تا از طریق ترازنامه مالی بتوانند وقت با ارزش خود را به شکل هدفمند صرف هسته اصلی کسب و کار و بهبود آن بکنند ، در پایان هزینه کم تری را بپردازند . هم چنین می توانند با استفاده از مشاوره مالیاتی موسسات مختلف حسابداری ، بدون دغدغه و نگرانی در راه مطمئن و امن مالیاتی به ادامه فعالیت خود بپردازند .

اقلام ترازنامه مالی

دارایی در ترازنامه : دارایی ها در ترازنامه مالی به دو قسمت دارایی جاری و غیرجاری تقسیم می شود . منظور از دارایی جاری در ترازنامه یعنی دارایی هایی که در طول سال و یا کمتر از آن به پول نقد تبدیل خواهند شد . دارایی های غیرجاری به آن دسته از دارایی هایی که مدت زمان تبدیل آن ها به پول نقد بیش تر از یک سال باشد . دارایی های جاری شامل پول نقد ، اوراق بهادار قابل فروش ، حساب های قابل نقد ، موجودی کالا و مخارج پیش پرداخت می شود و در مقابل دارایی های غیرجاری شامل دارایی های ثابت، سرمایه گذاری های بلندمدت ، دارایی های نامشهود می باشد .

پول نقد ، نقد ترین حالت دارایی جاری در ترازنامه مالی است که می توان به صورت اوراق خزانه ، سپرده کوتاه مدت و ارز در اختیار داشت . موجودی کالا به کالاهای موجود به منظور فروش که با هزینه کمتر در بازار وجود دارند . اما منظور از اوراق بهادار قابل فروش ، اوراق بهادار بدهی و سهام که برای آن بازار نقد وجود دارد .

برای کسب اطلاعات کامل تر در رابطه با حسابداری کاربردی و مقدماتی می توانید به وبسایت حسابکاران مراجعه فرمایید . با مشاورین و کارشناسان مجموعه ما برای استخدام حسابدار در سازمان و شرکت های معتبر حسابداری مشورت نمایید .

بدهی در ترازنامه : بدهی ها ، قرضی است که شرکت باید به طرف خارج از سازمان پرداخت کند و می توانند اجاره بها ، تسهیلات ، حقوق و دستمزد و .. باشند .منظور از بدهی های جاری آن دسته از بدهی هایی هستند که موعد سررسید آن ها یک سال است و طبق تاریخ سررسید آن ها فهرست خواهند شد .بدهی های بلند مدت نیز سررسیدهای بیش از یک سال را دارد .

حقوق صاحبان سهام : حقوق سرمایه داران سهام در ترازنامه مالی پولی است که صاحبان سهام تعلق می گیرد .از این پول به عنوان دارایی خالص یاد می شود . دارایی خالص معادل کلیه دارایی های یک شرکت غیر از بدهی های آن که به غیرصاحبان سهام پرداخت می شود . سود انباشته ، سود خالص یک شرکت است که از آن برای کسب و کار سرمایه گذاری شده یا برای پرداخت قرض ها مورد استفاده قرار می گیرد .الباقی میان صاحبان سهام به عنوان سود سهام توزیع می شود .

سهام خزانه داری ، سهامی است که شرکت از ابتدا آن را صادر نمی کند یا آن ها را بازخرید می کند . این سهام در تاریخ دیگری فروخته می شود تا نقدینگی بالا رود . برای آموزش کامل حسابداری می توانید به موسسات آموزشی و مشاوره ای حسابداری مراجعه فرمایید و اطلاعات لازم را کسب نمایید . حسابکاران مجموعه ای است که فراخوان و آگهی های استخدام حسابدار شرکت های معتبر را اعلام می کند .

همانطور که می دانید کسب اطلاع سریع و به موقع از آخرین اخبار، فراخوان های جذب نیرو و آگهی های استخدامی محلی و کشوری، مهمترین گام در جهت پیدا کردن شغل و استخدام شدن است.
اطلاعات تماس

info@Hesabkaran.com

شنبه تا چهارشنبه 8 صبح الی 5:30 عصر

میدان آرژانتین ، خیابان وزرا
خیابان ۴ کوچه نادر پلاک ۶ واحد ۱۶ 
کليه حقوق اين سايت متعلق به شرکت حسابکاران (سهامی خاص) می‌باشد.       Copyright © 2016 Hesabkaran.com